- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníSezóna výsadby jahod je tady! Pro jaké odrůdy se rozhodnout?

Sezóna výsadby jahod je tady! Pro jaké odrůdy se rozhodnout?

Pulty prodejen se prohýbají pod širokou nabídkou a my často nevíme, kterou odrůdu si vybrat. Ať se líbí, zde je přehled nejoblíbenějších současných odrůd. Nezapomeňte, že na výsadbu můžete použít také nové rostlinky z produkci odnoží svých vlastních starších avšak pouze zdravých sazenic.

8

Pokud se jahodám v záhony daří, vytvoří brzy hříženci, které se průběžně odstraňují. Jahody jsou sice trvalky, ale časem postupně méně rodí, plody i listová plocha jsou menší a mohou být náchylné na choroby a škůdci. Pokud se nám odrůda osvědčila, v třetím roce pěstování jahod ponechte na rostlinách zmiňované hříženci. Z nich se vyvíjejí mladé rostliny, které víte použít k založení nového jahodoviska. Podmínkou je zdravý porost jahod.

sázení jahod
SLUNCE a TEPLO: Takové podmínky byste měli poskytnout jahodám v novém záhonu. Pozor však na příliš exponovaná místa s vysychavé půdou. | Zdroj: isifa / shutterstock
Založení jahodového záhonu není složité a dá se hravě zvládnout v rámci některého z letních víkendů. Důležité však je dodržet doporučené časové období. Při pozdější výsadbě hrozí, že jahody se nestihnou dobře zakořenit ani vytvořit kvalitní listovou hmotu, což může mít vliv na jejich špatné přezimování. Vězte také, že nový jahodový záhon nikdy nezakládejte na místě toho původního, ale najděte novou plošku. Starý porost následně zlikvidujte.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
chutné domácí jahody
Všechno důležité, co potřebujete vědět o pěstování jahod
Jaké odrůdy vybrat do nového jahodoviska?

rané odrůdy

Rumba: Velmi raná odrůda s velkými lesklými a sladkými plody, které jsou odolné proti houbovým chorobám. Přináší dostatečně vysokou a každoroční úrodu.

Elsanta: Dozrává začátkem června a pěstuje se téměř všude. Plody jsou velké, červené barvy s bledou špičkou a všestranně využitelné. Jsou také dobře odolné proti plísním, a to i v deštivých obdobích.

Korona: Poloraná a velmi chutná odrůda se středně velkými šťavnatými a aromatickými plody. Je odolná proti houbovým chorobám a přináší vysoké úrody.

Honeoye: Vyznačuje se středně velkými nachovými plody osvěžující aromatické chuti. Patří mezi oblíbené i pro univerzálnost zpracování plodů.

Raná odrůda jahod Honeoye
Raná odrůda jahod Honeoye | Zdroj: isifa / shutterstock
Raná odrůda jahod Korona
Raná odrůda jahod Korona | Zdroj: isifa / shutterstock
Středně rané odrůdy

Alioth: Jde o velmi úrodnou odrůdu. Plody jsou velké, široké, lesklé a chutné. Je středně odolná proti mrazům a vysoceodolná proti houbovým chorobám.

Ambrozja: Přináší středně vysokou úrodu průměrně velkých plodů podlouhlého tvaru a mimořádně dobré aromatické chuti připomínající lesní jahody. Je výborně odolná proti mrazům a proti houbovým chorobám.

Karmen: Velmi chutné sladké plody mají vůni po lesních jahodách. V krvavě rudým dužině je malá dutinka. Přináší bohatou úrodu. Hodí se především k přímé spotřebě.

Senga Sengana: Léty ověřená aromatická odrůda s vysokou úrodností. Plody jsou chutné, velké, ale při nesprávném pěstování pouze středně velké. Je středně odolná proti houbovým chorobám a velmi odolná proti mrazům.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme