- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníJak na přírodní barvení velikonočních vajíček

Jak na přírodní barvení velikonočních vajíček

Barvou i obrazci zdobené velikonoční vajíčka měly i mají ve sváteční atmosféře zvláštní postavení.

9

Naši předkové vajíčka zdobily znameními, které je měly chránit před působením zlých sil a tím podporovat zrod a vitalitu nového života ukrytého ve vajíčkách.

Jelikož takové kraslice, tedy už vlastně přeměněny magickými symboly na ochranné předměty, plnily funkci i jakési „novoročenky“ určené k darování konkrétním osobám, nesly v těchto symbolech i poselství či přání. Proto mládenci – koledníci netrpělivě očekávali tuto magickou novoročenku od vyhlédnutých dívek, jakož i výrok osudu, který jim toto poselství zvěstováno. Poselství velikonočních vajíček bývalo magicky skryté dvěma způsoby: jednak určitou základní a symbolickou barvou vajíčka a také kreslenými symboly ve formě geometrických obrazců nebo ztvárněním přírodních objektů, květů, plodů, listů.

Například žalud a dubový list byly přáním zdraví, síly a plodnosti, jablko zase bylo od pradávna nástrojem milostné a erotické magie, čtyřlístek byl přáním štěstí, vycházející slunce znamenalo přání úspěšného začátku nového životního cyklu, osmicípá hvězda u Slovanů vždy tak, jak číslice osm, spojení dvou světů, životů v dokonalosti a rovnováze.

Výběr a příprava vajíček na barvení

Dnes je k dispozici množství různých syntetických barev na krášlení velikonočních vajíček, ale mnohé jsou toxické, takže nejsou vhodné pro obdarování malých i velkých koledníky, a už vůbec ne pro malé „malířky“, které pomáhají vajíčka malovat. Příroda je však na barvy tak bohatá, že by bylo škoda nabídku rostlinných barviček nevyužít. Na malování používáme dva druhy vajíček, a to vajíčka uvařená natvrdo a vajíčka vyfouknuté.

velikonoční vajíčka
Foto: isifa / Shutterstock
Vyfukování vajec a jejich příprava na barvení

Vejce zbavené jejich obsahu, tedy vyfouknutá, můžeme barvit uvedeným způsobem, ale upřednostňuje se buď přímé ruční barvení speciálními netoxickými barvami, nebo jejich ornamentální zdobení kreslením na povrch. Postup přípravy vajec je takovýto:

Vejce musí být čerstvé, nejlépe bio, nepoškozené, nejlépe bílé, ve speciálních případech hnědé, ale ve stejném barevném tónu.
Před vyfukováním je pořádně očistíme, abychom se od nich neinfikoval.
Na obou koncích jejich propíchneme jehlou asi 1,5 mm tlustou a jednu dírku pomocí špičatých nůžek zvětšíme na průměr asi 3 mm (na tloušťku špejle).
Do většího otvoru vsuneme špejli a jí žloutek ve vejci propíchneme, aby se snadněji vyfoukli; vajíčko menším otvorem přiložíme k ústům a silně do něj foukáme tak, abychom větším otvorem vyfoukli jeho obsah do misky; obsah vajíčka použijeme při pečení velikonočních pamlsků.
Vnitřek vyfouknutého vajíčka nevyplachovat, neboť zbývající bílek zpevňuje jeho skořápku.
Přes větší otvor na vyfouknutém vajíčku vsuneme do něj špejli a kouskem plastelíny zafixujeme vajíčko na špejli tak, aby se při práci nesesunuly.
Takto fixované vajíčko noříme a točíme jím při barvení v barevném roztoku potřebný čas.
Špejli nabarveného vajíčka zapíchneme do bloku polystyrenu a necháme volně oschnout nebo použijeme k sušení fén.
Takto na špejli upevněny vajíčko pak dále dozdobit malováním, kresbami, nálepkami … a nakonec ho můžeme natřít nebo postříkat průsvitným fixačním lakem.
Pomocí dírek můžeme ozdobenou kraslici zavěsit na stužku a z několika kraslic tak vytvořit velikonoční věnec, stromek nebo jiný aranžmá.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme