Vitamínem C proti nachlazení i jarní únavě

0

Na léto se těší asi každý, přeci jen je teplé počasí mnohem příjemnější než zimní mrazy. Na jaře tak vítáme každý sluneční paprsek a snažíme se co nejvíce si ho užít, což ale může mít za následek nachlazení, vyplatí se proto myslet na svou imunitu.

Pro lepší imunitu

Aprílové počasí je pro nachlazení a rýmu ideální. Ráno vyrazíme v bundě, protože teploty jsou skoro na nule, odpoledne bychom nejraději pobíhali v tílku a šortkách a večer se z ničeho nic přižene déšť. K tomu jsme unavení a ve stresu a cesta k oslabené imunitě je volná. Pomoci může vitamín C. To je známá věc již po generace a asi každý od svých rodičů a prarodičů slyšel, že musí jíst hodně ovoce a zeleniny, aby měl dostatek vitamínů nebo užívat potravinové doplňky. Bohužel studie ukazují, že obsah vitamínů v běžném ovoci i zelenině se dlouhodobě snižuje a nemusí tak být snadné pokrýt denní dávku céčka, která se pohybuje kolem 80 mg. Pokud tak chceme mít jistotu, že  nám vitamín C nebude chybět, je dobrou volbou sáhnout po doplňcích stravy, pozor bychom si však měli dát na kvalitu.

Přírodní síla

Mnoho syntetických přípravků má nízký obsah vitamínu C nebo obsahuje velké množství barviv, sladidel, aromata  dalších látek, které naše tělo nepotřebuje a nevyužije. Vhodnější jsou přípravky vyrobené z extraktů rostlin s přirozeně vysokým obsahem vitamínu C. Mezi takové většinou zařadíme například citrusy, ale mnoho jiných rostlin má céčka více. Za tu s nejvyšším obsahem céčka se považuje acerola, brazilská třešeň. Na keřích, vysokých až tři metry, vyrůstají plody s průměrem 1 – 3 centimetry podobné našim třešním. Obsahují až 30x více vitamínu C než citrony a pomeranče, jsou proto jeho skvělým zdrojem. Křehká slupka ale nedokáže měkkou dužninu dostatečně ochránit při dlouhých transportech, proto je export téměř nemožný. Pro další zpracování se proto používá šťáva nebo sušené plody.

Vitamín C je pro naše tělo důležitý nejen pro zlepšení obranyschopnosti, ale pomáhá také v boji s únavou, napomáhá tvorbě kolagenu, zvyšuje vstřebávání železa a podporuje regeneraci. Jeho příjem bychom tak neměli zanedbávat.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version