- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníNení to obyčejná chřipka: Uznávaný plicní lékař mluví o přetrvávajících následcích koronavirusu

Není to obyčejná chřipka: Uznávaný plicní lékař mluví o přetrvávajících následcích koronavirusu

Přestože v Čechách mnozí včetně celebrit COVID-19 bagatelizují a přirovnávají ho k obyčejné chřipce, někteří tuto infekci berou vážně. Včetně plicního lékaře Vladimíra koblížkovi.

„NENÍ TO CHŘIPEČKA“
Pneumolog a přednosta Plicní kliniky v nemocnici v Hradci Králové Vladimír Koblížek s kolegy zkoumá pacientů po překonání COVID-19. Zjištění lékařů potvrzují, že COVID-19 není jen obyčejná „chrípečka“. Lékaři ve své studii zkoumali 79 lidí a jejich cílem bylo mapovat následky onemocnění novým koronavirus.

Překvapením je, že téměř polovina pacientů, kteří měli mírné příznaky COVID-19 a mohli proto léčit doma, má ještě tři měsíce po infekci problémy s dýcháním. Lékaři pacienty zkoumali i CT a RTG vyšetřením.

Problémy s dýcháním VEDENÝ
„U poloviny pacientů jsme našli lehce narušené funkce plic. Nejčastěji šlo o sníženou schopnost přenosu kyslíku v oblasti plicních alveolů, méně často (v 7%) šlo o pokles kyslíku při zátěži a některé další změny. Přibližně u 20% nemocných vyšetření plic prokázalo určité zbytkové postižení plic, „tvrdí pro lidovky.cz Koblížek.

Průměrný věk vyšetřovaných byl 45 let. Z nich 65 bylo léčeno doma, 14 v nemocnici.

Zhoršené funkce plic se ještě tři měsíce po infekci u poloviny lidí projevovali zhoršeným dýcháním v 21%, přetrvávajícím kašlem v 10%, únavou v 17% a bolestmi na hrudi v 9%. Porušený čich má 28% a chuť 9% ze zkoumaného vzorku lidí.

JAK BUDE DÁLE?
Studie pokračuje zkoumáním účastníků, v nejbližším roce dvakrát zopakují své vyšetření, aby sledovali zda a jak rychle se zdraví plicím vrátí. Zároveň budou lékaři u těchto pacientů měřit hladiny protilátek a odolnosti imunitního systému a zkoumat odolnost vůči opětovné infekci.

Je důležité nezapomenout, že studie z celého světa ukazují, jak nový koronavirus napadá nejen plíce, ale i cévy, mozek či srdce. Plicní komplikace tedy nejsou zdaleka to jediné, co nás na infekci může trápit. Nejčastějším důvodem, proč lidé s COVID-19 přicházejí na hospitalizaci, jsou však dýchací potíže spojené s nízkou hladinou kyslíku.

Nepodceňujme OPATŘENÍ
Mnozí zľahčovatelia této infekce tvrdí, že nejlepší je nechat infekci „přehnati“ a jde se dál. Stále více lékařů, ale i pacientů upozorňuje, že problémy spojené s nákazou se mohou na našem zdravotním stavu odrážet i několik měsíců snižovat naše pracovní výkony, kvalitu života i zhoršovat psychický stav po překonání infekce.

Pro slovenské Ministerstvo zdravotnictví se rozhodli promluvit i Slováci, kteří sami koronavirus překonali. Ve videu přiblížili příznaky i stav, ani u nich nešlo o lehké onemocnění:

Nesmíme proto podceňovat opatření spočívající v rozestupech, používání roušek a hygieně rukou. Pokud se necítíte dobře, nechoďte mezi lidi, nebagatelizujte možné náznaky nákazy a nevěřte ani lžím

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme