- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníLidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?

Zaznamenali ho už na všech kontinentech kromě Antarktidy. Děsí, ohrožuje a zabíjí. Víte, jak se proti novému koronavirus chránit? Nový koronavirus si vysloužil i pojmenování COVID-19.
Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
Vědci předpokládají, že jeho nositelem jsou netopýři, na člověka se však přenesl pravděpodobně přes živé cibetky prodávané na čínském trhu Wu-chan, který je i ohniskem nákazy.

Poprvé nákazu zaregistrovali ve střední Číně 31. prosince 2019. První obětí se stal 61-letý muž, který zemřel 9. ledna po těžkém zápalu plic. Město s 11 miliony obyvatel se po potvrzení dalších případů dostalo do karantény. Brzy se v ní ocitli i další čínské města. Zastavila se veřejná doprava, obyvatelům zakázali opustit město a z domovů měly vycházet jen nezbytně.

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
Jak se virus projevuje?
Jako chřipka. Nemocný má vysokou teplotu, kašle, má rýmu, bolí ho svaly a klouby a těžko se mu dýchá. Další vyšetření mohou odhalit zápal plic. Inkubační čas nemoci je různý, od 2 do 14 dní, průměrně však 6 dní. Bohužel na toto onemocnění ještě neexistuje lék, ověřená vakcína a nezabírají ani žádné antibiotika. Lékaři zatím léčí pouze jeho symptomy.

Můžete se nakazit?
Nejohroženější jsou lidé, kteří se dostali do přímého kontaktu s nemocným. Tedy pokud jste nebyli v zemi, kde se nový koronavirus vyskytl nebo jste nebyli v blízkém kontaktu s člověkem, který takovou krajinu navštívil, ale máte příznaky chřipky či jiného respiračního onemocnění, pravděpodobně jste jen obětí chřipkové sezóny.

Nepodléhejte panice a vyhledejte svého lékaře. Nový koronavirus se totiž přenáší z člověka na člověka vzduchem, podobně jako chřipka – tedy kapénkovou infekcí. Údajně musíte být s nemocným v úzkém kontaktu delší dobu. Podle čínských úřadů však začíná šíření nového koronavirus sílit. Na rozdíl od SARS je zákeřnější v tom, že je infekční i v inkubačním období, tedy v době, kdy se u nakaženého ještě neprojevují žádné příznaky.

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
S čím máme dočinění?
COVID-19 je virus, který infikoval tisíce lidí a už téměř tři tisíce jejich zabil. Může způsobit obyčejnou rýmu, ale i těžké komplikace. Je „příbuzným“ jiných stejně známých koronavirus. Patří sem například SARS (odborně SARS-CoV), se kterým lidstvo bojovalo v roce 2002, no a jeho méně známý „bratr“ MERS (odborně MERS-CoV). Ten řádí v roce 2012.

Virus SARS se v Číně přenesl pravděpodobně z netopýra na kočku a z ní na člověka. V případě MERS-u to bylo z velblouda na člověka. Nákaza se začala šířit ze Saúdské Arábie. Nový koronavirus se prý nápadně podobá MERS. Oba viry mají podobné příznaky. Naštěstí COVID-19 nemá až takový závažný průběh – zdravotníci zaznamenali „jen“ 2- až 4-procentní úmrtnost. V případě viru MERS šlo až o 34,5 procenta.

Chraňte se!
Bezpečnostní opatření:

  • Pravidelně a důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou. Ideálně 20 sekund a více.
  • Pokud nemáte k dispozici mýdlo, použijte dezinfekční prostředek na bázi alkoholu.
  • Když nemáte možnost si umýt nebo vydezinfikovány ruky, nechytejte se mini oči, ústa a nos a při kašlání a kýchání si dejte před ústa papírový kapesník. Vyhoďte ji do koše.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří jeví známky respiračního onemocnění, a pokud jste nemocná vy, vyhledejte lékaře.
  • Když jste se vrátili ze zasažené oblasti v zahraničí, měli byste se přísnější sledovat nejbližších 14 dní. Pokud se u vás projeví kašel, bolest v krku, horečka a dušnost, volejte svému lékaři. Řekněte mu o příznacích a nezapomeňte uvést, že jste byli odcestovala.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme