- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyLídři EU odsoudili kroky a provokace Turecka ve Středomoří

Lídři EU odsoudili kroky a provokace Turecka ve Středomoří

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek, po skončení dvoudenního summitu EU v Bruselu, odsoudil „jednostranné kroky a provokace“ Turecka v Středozemním moři, kde se Ankara v otázce podmořských zásob surovin dostává do sporu s Řeckem a Kyprem, členskými zeměmi EU.
Premiéři a prezidenti na žádost Řecka znovu diskutovali na summitu o tomto sporu. Důvodem bylo to, že Turecko znovu poslalo svou loď Oruč Reis provádět průzkumné vrty do „zakázaných vod“ navzdory mezinárodním výzvám a odsuzujícímu postoji EU.

Lídři v závěrech ze summitu „naléhavě žádají“ Turecko, aby tato opatření zvrátilo a usilovalo se o zmírnění napětí, přičemž vzkázali, že EU pozorně sleduje vývoj situace.

„Evropská unie lituje obnovenými jednostrannými a provokativními kroky Turecka ve východním Středomoří včetně nedávných průzkumných aktivit,“ uvedlo 27 lídrů EU ve společném prohlášení ze summitu. Zároveň vyzvali Ankaru, aby přestala s těmito aktivitami, a zopakovali svou „plnou solidaritu“ s Řeckem a Kyprem.

Michel upřesnil, že strategie dohodnutá na posledním summitu EU (1. – 2. 10.) se nezmění, což znamená, že Unie bude pozorně sledovat turecké aktivity ve východním Středomoří a o dalších krocích včetně možnosti uvalení cílených sankcí rozhodne na následujícím prosincovém summitu.

Týdeník Politico s odvoláním na slova nejmenovaného řeckého diplomata upozornil, že lídři na summitu nemluvili o možnosti ultimáta pro Turecko, čili o výzvě, aby Ankara v průběhu jednoho týdne stáhla loď Oruč Reis z řeckých výsostných vod.

Podle Politico však ze závěrů Evropské rady týkajících se Turecka vypadla navrhovaná část o možném zbrojním embargu vůči této zemi. Původní návrh hovořil o tom, že Evropská rada potvrzuje závazek všech členských zemí, pokud jde o jejich silné národní pozice v otázce přístupu k vývozu zbraní do Turecka.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme