- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
BydleníKdyž děti inspirují nejen naše děti, ale i nás dospělé: Tyto přinášejí...

Když děti inspirují nejen naše děti, ale i nás dospělé: Tyto přinášejí praktické rady pro záchranu naší planety

Klimatické změny jsou hrozbou pro naši existenci. Nikdo s tím nic nedělá. Každý jeden den vymírá na Zemi 200 druhů rostlin, hmyzu, ptáků a savců. Nikdo o tom nemluví. Proč? „Ptá se známá švédská aktivistka Greta Thunberg.

Tušíte vůbec, což je naším největším problémem? „Plast: nejlepší řešení pro ekonomiku, nejhorší pro životní prostředí …“ Andrew Forrest

Každou minutu končí v oceánu nákladní auto plastů (okolo 1,4m. Plastových lahví, ročně 9 mil. Tun plastového odpadu). Každý rok znečišťuje planetu 100 mil. tun plastového odpadu, přičemž recyklujeme méně než 10% všech plastů. Téměř polovinu odpadu tvoří produkty vyhozené po jednom použití.

Tím, jak žijeme, přispíváme ke znečišťování pláží, smrti množství živočichů a kontaminaci půdy, ve které pěstujeme vlastní jídlo-tedy i svého organismu. Do roku 2050 má být dokonce v oceánech více odpadu než ryb. Věděli jste například, že každou sekundu se vyrobí 15 tisíc plastových pohárků?

Věřte či ne, na světě jsou i děti, které vnímají všechny tyto problémy a snaží se je řešit. Vybrali jsme proto pro vás tyto z nich – jsou inspirující pro nás i naše děti a jejich rady i akce ve prospěch čistší planety měli svůj význam – dospěli k velké změně.

Protože děti jsou 100-procentní budoucnost …

  1. GRETA Thunbergův: stačilo SLOV, TŘEBA JEDNAT!
    „O klimatických změnách jsem slyšela poprvé jako osmiletá. Chápala jsem je jako něco, co způsobili lidé způsobem svého života. Jak je možné, že lidé dokáží změnit zemskou klima?

A jak je možné, že když to dokázali, neříkají o tom? Proč v tom pokračujeme, když tím ohrožujeme lidskou existenci? Nikdo nemluví o znečištění vzduchu, skleníkových plynech, masovém vymírání živočišných druhů, vždyť každý den vymírá 200 druhů rostlin a živočichů … „

„Děláme tak proto, že většina z nás nemá ponětí o aktuálních důsledcích našeho každodenního života. To, co uděláte nebo neuděláte právě teď, ovlivní život vašich dětí a jejich dětí. Ti to už nezvrátí … Když jsem štrajkovala před švédským parlamentem, říkali mi, abych studovala, nevynechávala školu, ať se stanu aktivistkou a vyřeším klimatickou krizi.

Načež ale budu studovat pro budoucnost, když žádnou mít nebudu? Nač studovat fakta, které i tak pro našich politiků a společnost nic neznamenají? Potřebujeme se jen probudit a jednat. Právě teď, hned, dnes! „Prohlásila ještě v roce 2018 na TED konferenci známá aktivistka Greta Thunberg.

RADA č.1: Začněte jednat. Teď. Změňte životní styl, způsob, jakým se chováte k věcem kolem sebe: potravinám, plastem, energii, vodě, odpadu … hmotným statkem.

  1. AMY A ELLA MEEK: založili jsme INICIATIVY DĚTI PROTI plasty
    14- a 12-leté sestry z Anglie založili organizaci Kids Against Plastic. Proč? Protože „dá se spolehnout na dospělé, že zachrání planetu?“

Ve vystoupení na TED konferenci se zamýšleli nad velkou zajímavostí: „Proč používáme plasty, tento materiál s vlastnostmi jako trvanlivost, chemická odolnost jako obal pro výrobek, který jednou použijeme a potom vyhodíme?“ Dochází tak ke zneužívání plastů, což je jedna z nejvýznamnějších hrozeb , jakým planeta čelí.

RADA č.2: Co radí sestry udělat každému, kdo se chce zapojit do iniciativy? Přestaňte používat Big Four Plastic Polluters: jednorázové sklenice, lahve, tašky a plastové nádoby i brčka.

Místo nich si s sebou berte vlastní, opakovaně provozovatelům alternativy, nebo využijte bezobalové obchody, online prodejny. Jako děti udělejte kampaň ve škole, dospělí v práci, šiřte informace o alternativách k plastem.

Podobně udělali i sestry Melati a Isabel Wijsen z ostrova v Indonésii – Bali. Jako 10- a 12-leté začali kampaň Bye, bye Plastic Bags – poté, co viděli pláže a moře znečištěné plastovými taškami, rozhodli se Bali zcela od nich osvobodit.

Vystupovali na školách, trzích, festivalech, natočili videa, vytvořili petice, prezentace, vzdělávací skupiny, podpořily lokální iniciativy na výrobu recykovateľných tašek, které nabízely v restauracích a obchodech, na letišti sbírali desetitisíce podpisů. Hladovkou se dostali až k vládě. Ta nakonec v roce 2019 vydala zákaz používání jednorázových plastových tašek na Bali.


  1. Jak recyklovat nerecyklovatelné?

Tento 14-letý Američan (nyní 18), kterému při pokusech shořel otců gril a zapálil i zahradní altán (se šťastným koncem), nakonec se svým týmem zvítězil na online vědecké soutěži Google Science Fair (2016 si odnesli Vědeckou americkou inovátorskou cenu). Pokusy se totiž dopracovali k procesu přeměny nerecyklovatelného polystyrenu na aktivní uhlík, který dokáže filtrovat vodu a odstranit nečistoty.

I navzdory všem selháním vytrvali v pokusech, až se nakonec dorpacovali k správné teplotě, času a chemikáliím a vytvořili aktivní uhlí z odpadního polystyrenu. „Vytrvale jsme, protože jsme děti a nic lepšího nevíme …. A vyřešili jsme hned dva problémy najednou: polystyrenový odpad a čištění vody.“

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme